TARİHİ

Kuzey Kıbrıs’ın harabelerinden kalelerine ve manastırlarına kadar görülmeye değer göz kamaştırıcı birçok tarihi bölgesi vardır.

DOĞA

Ada her ne kadar küçük olarak kabul edilse de el değmemiş doğal güzellikleri hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

ÇAĞDAŞ

Ada her ne kadar küçük olarak kabul edilse de el değmemiş doğal güzellikleri hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

KÜLTÜREL

Kültürel açıdan daha fazlasını görmek isteyenler için çok sayıda kültürel evleri, merkezleri ve festival alanlarımız bulunmaktadır.

İlgi Çekici Yerler

Kuzey Kıbrıs, antik kale kalıntılarına, gizemli klasik şehirlerindeki arkeolojik alanlara, güzel altın kumsallara, her sabah gün ışığını kahvelerini yudumlayarak seyreden insanların yaşadığı köylere ev sahipliği yapmaktadır. Çoğu ziyaretçi, güneşimiz ve denizimiz için gelir, ancak bu büyülü yerde sunulabilecek çok daha fazlasına sahibiz.

advanced divider
Eski Şehir Mağusa
Mağusa, zengin bir tarihi ve eski ve modern binaları ile güzel ve karakteristik bir Akdeniz kentidir. Bu bir gezi turu için mükemmel idealdir. Eski surlarla çevrili Gazimağusa şehrinin heybetli geçidinden geçdiğinizde, modern ticari şehrin koşuşturmalarını geride bırakıp bir açık hava müzesine girin. Buradaki mücevher, bugün hala Mustafa Paşa Camii olarak kullanılmakta olan eski Aziz Nikolaos Katedrali'dir. Lüsignan kralları, Lefkoşa'da Kıbrıs kralları olarak taç giydirildikten sonra gıyaben Kudüs kralları olarak taç giydirildiler. Eski Şehir'in kalın, ağır Venedik surları, özellikle Deniz Kapısı'nı çevreleyen seaward görünümlü bölüm, yürüyüş için surlar sunuyoruz. St Mark'ın aslanı, Deniz Kapısı yakınındaki heykel, Venedik varlığı hiç şüphe bırakır ve Othello Kulesi yakındaki Shakespeare adını borçludur. Tarihi buldings arasında ihtiyaçlarınıza hizmet etmek için şehrin kalbinde yayalaştırılmış bir alışveriş caddesi ve kafe ve restoranlar iyi bir sayı bulacaksınız.
Girne Liman
Resmedilmeye değer limanı ve yanı başındaki kalesi ile Girne, Kıbrıs’ın İncisi olarak adlandırılmaktadır. Şehir merkezinde kurulmuş at nalı şeklindeki tarihi Girne Limanı, Girne’de ilk başta görmeniz gereken yerlerden biridir. Limanda demirlenmiş yat ve renkli balıkçı tekneleri, burayı yerliler ve turistler için favori yerlerden biri haline getirmektedir. Limanın etrafı, Venedik yerleşimlerinden ya da harnup ambarlarından dönüştürülen restoran ve barlarla çevrilidir.
Kantara Kalesi
Kantara Kalesi, Girne Dağları'nda yer alan kalelerin en doğusunda, deniz seviyesinden 700 metre yüksekliktedir. Kale, kuzey kıyı şeridine, Mesarya Ovaları'na ve Karpaz Yarımadası'na baktığı için stratejik bir avantaja sahiptir. Üst katlar yüzlerce yıl önce kaldırılmış olmasına rağmen, hala bekçi evinin alt odaları, Castellan'ın daireleri, kışla odaları ve kalenin batı tarafında geniş depolar ve derin sarnıçlar bulunmaktadır. Çevre duvarlarının çizgisini takip ederek daha fazla konutun kalıntıları nı ortaya çıkaracak ve her fırsatta nefes kesen manzaralar olacaktır. Kaçırılmaması gereken kuzey doğu kulesi, uzun bir oda içeren, uzun ok klitler ile donatılmış bu okçular aşağıda düşmana ateş ve henüz nispeten kendilerini korunan izin verdi. Kantara etrafında bir yürüyüş bu yüz bir oda kalesi için acele edilmemelidir, ve efsaneye göre 101 bulur herkes Cennet girecek!

Kıbrıs'ın Güzelliği

Kıbrıs'ın dinginliğinin ve misafirperverliğinin tadını çıkarın. Eğlenin ve adanın iyiliğinin tadını çıkarın.

Namık Kemal Zindan
Venedik Sarayı'nın avlusu içinde yer alan zindan, küller ile inşa edilmiştir. Oyun yazarı ve şair Namık Kemal, Osmanlı hükümdarlarını eleştiren yazdığı bir oyun nedeniyle Kıbrıs'a sürgün de 38 ay bu binada kaldı. Zemin katta sarayın avlusuna açılan bir kapı ve ızgaralı bir pencere vardır. Üst kattaki odaya, Namık Kemal'e ait belgelerin sergilendiği dik küllü bir merdiven çıkıyor. Bu odada iki pencere var.
Vouni Sarayı ve Harabeleri
Vouni sarayı Gemikonağı'nın 9 km batısında ve deniz seviyesinden 250 m yüksekliktedir. M.Ö. 500 yılında Soli şehrinin kontrolünü korumak için inşa edilen saray, Terk edildiğinde M.Ö. 380'de çıkan bir yangında yıkılana kadar Soli halkı tarafından iskan edilmiştir. Merkez avlunun üç tarafını kaplayan toplam 137 odadan oluşan Saray Kompleksi, Soli Antik Kenti'nin doğusunda yüksek bir tepeüzerinde yer almaktadır. Vouni kalıntılarının farklı bölümleri şunlardır: giriş, konut odaları, sütunlu avlu, mutfak avlusu, sarnıç, tahıl ambarları, hamamlar, oturma odaları ve ofisler.
Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Tarihi Müzesi
Müze, Güzelyurt Piskoposu'nun (Morphou) St. Mamas Manastırı'nın yanındaki eski sarayında yer almaktadır. Müzenin zemin katında doğal tarihe ayrılmıştır ve jeolojik örnekler, doldurulmuş balıklar, memeliler ve Kıbrıs'a özgü kuşlar dolapları tutar. Müzenin üst katlarında Neolitik ve bronz çağlardan kalma sergiler ile arkeoloji bölümü bulunmaktadır. İkinci ve üçüncü odalarda Tumba Tou Skuru yerleşiminden elde edilen buluntular sergilenmektedir.